Korzyści z wdrożenia platformy B2B

Korzyści z wdrożenia platformy B2B

Julia Wlazło

Platforma e-Commerce B2B to rozwiązanie, które kompleksowo wesprze Ciebie i pracowników działu handlowego w Twojej firmie w obsłudze procesu sprzedaży hurtowej. Głównym celem wdrażania tego typu narzędzi jest zoptymalizowanie procesów biznesowych w taki sposób, aby jak najbardziej ułatwić realizację transakcji zakupowych między przedsiębiorstwami. Jakich korzyści z wdrożenia platformy B2B możesz się spodziewać? Czytaj dalej i dowiedz się więcej.

Równowaga między automatyzacją a personalizacją doświadczeń

Platforma e-Commerce B2B pozwala wprowadzić sprzedaż kierowaną do klienta biznesowego w świat cyfrowej transformacji i skutecznie ją digitalizować. Ty zyskujesz doskonały sposób skalowania swojego biznesu, a kontrahenci samodzielnie dokonują zakupów 24/7 i nie tracą doświadczenia kontaktu z przedstawicielem handlowym. W dobie cyfryzacji sprawny i efektywnie działający kanał sprzedaży elektronicznej to podstawa.

Platformy B2B czerpią pełnymi garściami z modeli sprzedażowych wypracowanych w B2C – i słusznie! Firmy, które wdrożyły takie rozwiązanie, są w stanie zatrzymać przy sobie klientów i tworzyć z nimi długofalowe relacje. Przedsiębiorstwa handlowe B2B, wykorzystujące platformy internetowe, mogą dostarczać swoim odbiorcom narzędzia, które pomogą im kupować szybciej, łatwiej i więcej.

Jakie korzyści może odnieść Twoja firma, wdrażając platformę e-Commerce B2B?

Z pomocą platformy e-Commerce B2B pracownicy Twojej firmy mogą łatwiej obsługiwać transakcje z udziałem klientów biznesowych. Twoi kontrahenci zyskują natomiast proste i intuicyjne narzędzie oraz możliwość dokonywania zakupów bez konieczności angażowania handlowców. Do najważniejszych korzyści wynikających z wdrożenia takiego rozwiązania należą:

  1. Niższe koszty obsługi rosnącej liczby klientów

Możliwość skalowania przychodów ze sprzedaży bezpośredniej realizowanej do tej pory przez handlowców wiąże się z wyraźnym zwiększeniem kosztów. Rozwiązaniem tego problemu jest wykorzystanie platformy e-Commerce B2B. Narzędzie wspiera obsługę wszystkich zamówień, bez względu na to, jak dynamicznie rośnie ich liczba. Więcej zleceń i większa liczba klientów nie wymaga wówczas angażowania dodatkowych zasobów. 

  1. Lepsze wykorzystanie potencjału sprzedawców

Ograniczenie pracy handlowców do przygotowywania ofert i obsługi zamówień klientów to niewykorzystywanie ich potencjału. Konieczność odbywania osobistych wizyt u każdego z kontrahentów jest nie tylko nieefektywna kosztowo, ale często bywa też po prostu niemożliwa. Efektywna platforma B2B ściąga z barków zespołu handlowego bieżącą obsługę zamówień, a sprzedawcy mogą skupić się na poszukiwaniu nowych możliwości rozwoju Twojego biznesu.

  1. Oferta dostępna o każdej porze, 7 dni w tygodniu

Wdrożenie platformy B2B to możliwość zapewnienia swoim klientom dostępności dokonywania zakupów 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. System sprzedaży on-line kierowany do klienta biznesowego jest zawsze osiągalny, w przeciwieństwie do stacjonarnego punktu sprzedaży czy handlowca. Platforma jest wyposażona w mechanizmy znane ze e-sklepów B2C – wyszukiwarki, katalogi produktów itd., a dzięki inteligentnym algorytmom, bazującym na historii i profilu klienta, dokładnie dopasowuje ofertę do jego potrzeb.

  1. Poprawa efektywności pracy zespołu sprzedaży

Platforma e-Commerce B2B to narzędzie, które wspiera także pracę handlowców. W rozwiązaniu jest dostępny panel handlowca, który pozwala standaryzować i dokładnie planować pracę. Oferuje terminarz, szablony spotkań, dostęp do całej historii zamówień i płatności, a także możliwość tworzenia szczegółowych analiz, czyli wszystko, czego potrzeba do wygodnej realizacji czynności handlowych.

  1. Łatwiejsza obsługa promocji, rabatów, ofert specjalnych i rosnąca sprzedaż

Platforma e-Commerce B2B umożliwia automatyczne odpowiadanie na zachowania klienta lub czynniki zewnętrzne (takie jak np. pogoda) w czasie rzeczywistym. Analizując je, proponuje promocje celowane lub okresowe oferty dopasowane do sezonowości czy wyjątkowych okazji. Dzięki temu korzystnie wpływa na powiększanie wartości koszyka zakupowego. Przykład? Wyobraź sobie sytuację, w której klient, kupując ziarna kawy do swojego biura, dostaje od sklepu propozycję dokupienia do nich także mleka i cukru w atrakcyjnej cenie – właśnie tak działa promocja celowana. Algorytm robi to automatycznie, a wartość sprzedaży rośnie.

Korzyści z wdrożenia platformy B2B – podsumowanie

Podsumowując: wdrożenie platformy e-Commerce B2B wiąże się z wieloma korzyściami. Rozwiązanie ułatwia realizację transakcji zakupowych między podmiotami, a zysk z korzystania z niej odniesie zarówno Twoja firma, jak i klienci. Platforma wspiera pracowników działu handlowego, ułatwiając im pracę i pozwalając na skupienie się na pozyskiwaniu nowych możliwości rozwoju biznesu. Twoi klienci, korzystając z niej, mają możliwość robienia zakupów 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a w dodatku mogą korzystać z personalizowanych ofert, które dopasuje do nich system. Ty z kolei, możesz pozwolić sobie na skalowanie biznesu, bez ponoszenia coraz wyższych kosztów.

Julia Wlazło