Jak wybrać najlepszą platformę B2B?

Jak wybrać najlepszą platformę B2B?

Julia Wlazło

Jeśli stoisz przed wyborem platformy B2B, to wiesz, że to nic prostego. W dzisiejszych czasach sklepy e-commerce to must have każdej firmy handlowej. Obecnie aż 77% Polaków kupuje przez internet. Przyzwyczajenia klientów indywidualnych przekładają się także na to, w jaki sposób dokonują zakupów firmowych. Przedsiębiorcy coraz częściej stawiają na takie rozwiązanie, gdyż w ten sposób są w stanie zaoszczędzić czas i przeznaczyć go na firmowe procesy. Ponadto przeniesienie sprzedaży realizowanej w modelu tradycyjnym do kanału cyfrowego pomaga poprawić doświadczenia klientów. Uwalnia czas handlowców tak, aby nie musieli zajmować się przyjmowaniem wszystkich zamówień i mogli skupić się na budowaniu relacji z kluczowymi klientami. 

Dlaczego wybór platformy B2B jest ważny? 

Przede wszystkim sklep internetowy może przynieść mnóstwo korzyści. Przechowywanie danych o preferencjach kupujących umożliwia wypracowanie długofalowej relacji z klientem biznesowym, a także tworzenie oraz monitorowanie promocji, które możesz przypisywać do np. konkretnych grup kontrahentów. Od strony procesów firmowych, największym plusem jest ich automatyzacja i większa kontrola. Pomaga obniżyć koszty obsługi sprzedaży oraz liczbę pomyłek w zamówieniach. 

Przy niedostatecznej integracji z resztą systemu, np. ERP, mogą pojawić się też opóźnienia w realizacji zamówień. Kupujący w B2C oczekują, że zakupy B2B będą równie proste i przyjemne. Dlatego każdy sklep B2B musi skupić się na odpowiednim User Experience, aby zapewnić klientom jak najlepsze wrażenia zakupowe. Jak wybrać najlepszą platformę B2B? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które mogą być przydatne przy podjęciu decyzji o wyborze platformy. Zapraszam do lektury. 

Wybór najlepszej platformy B2B

Aby wybrać najlepszą platformę B2B, warto kierować się poniższymi wskazówkami: 

Ustalenie oczekiwań i potrzeb

Zanim skontaktujesz się z potencjalnymi dostawcami, powinieneś ustalić, w jakim celu wdrażasz nową platformę i jakich efektów oczekujesz. Czy chciałbyś przenieść do kanału cyfrowego 40, 60 a może 80% sprzedaży? W jakim czasie? Jakie zmiany, oprócz wdrożenia platformy, będą potrzebne w Twojej firmie, aby osiągnąć założony cel? Jednocześnie istotne na tym etapie jest przemyślenie, jak zmieni się rola zespołu handlowego. Skoro z założenia bezpośrednie przyjmowanie zamówień od klientów nie będzie ich głównym zadaniem, a na pewno nie będzie zajmowało tak dużo czasu, to jakie cele zostaną przed nimi postawione? Budowanie lojalności kluczowych klientów? Pozyskiwanie nowych kontrahentów? Wdrożenie rozwiązania e-commerce B2B będzie jednym z elementów szerszych zmian w Twojej firmie i zanim zaczniesz się zastanawiać, jak wybrać najlepszą platformę B2B, to powinieneś odpowiedzieć sobie na wyżej wskazane pytania. 

Dobry brief

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić przed przystąpieniem do działania, jest porządny brief. Bez tego przedsięwzięcie nie wypali. Szczegółowo opisany konspekt projektu pomoże we wdrożeniu platformy B2B. Jeżeli dokładnie go wypełnisz, umieścisz w nim wszystkie uwagi, które dostawca powinien wziąć pod uwagę przy implementacji. To w briefie określasz też osoby odpowiedzialne za projekt po stronie firmy. 

Co konkretnie w nim uwzględnić? Najważniejsze informacje strategiczne, które dotyczą: 

  • przedsiębiorstwa – branża, opis konkurencji i przewagi nad nią, obszar działania firmy. Jeżeli uznasz to za istotne i chcesz, aby było to widoczne na Twojej platformie, to warto dodać także opis misji i wizji przedsiębiorstwa, 
  • oferty – ilość indeksów produktowych, rodzaj sprzedawanych produktów, grupy asortymentowe, promocje, 
  • klientów – rozmiar bazy klientów, sposób segmentacji, modele sprzedażowe,
  • strategii firmy – oczekiwania biznesowe, liczba rynków, na których prowadzisz sprzedaż, oraz sposób, w jaki e-commerce będzie wpisywać się w strategię firmy, 
  • potrzeb biznesowych. 

Podsumowując, brief powinien zawierać się w pięciu głównych obszarach: strategia, produkty, klienci, zamówienia oraz marketing. 

Wybór rozwiązania 

Wiedząc już, jakie informacje należy umieścić w briefie do platformy, musisz zapoznać się z rodzajami platform B2B. Najpopularniejsze rozwiązania to wynajem, sklep dedykowany stworzony na potrzeby Twojej firmy, oraz gotowe rozwiązanie, które dopasujesz do swoich procesów. 

  • Abonament – Software as a Service. 

SaaS to rozwiązanie polegające na wykupieniu czasowej licencji na używanie gotowego silnika sklepu internetowego. W tej opcji nie jesteś właścicielem takiego rozwiązania. Możesz go używać tak długo, dopóki ponosisz koszty licencji. 

  • Rozwiązanie dedykowane

Autorskie rozwiązanie dedykowane to technologia dostarczona przez firmę zewnętrzną. Jest skrojone dokładnie pod potrzeby Twojego przedsiębiorstwa. Czasem sklep pisany jest od zera, ale najczęściej jest to platforma, która wcześniej została wdrożona w projekcie z tej samej lub podobnej branży. 

  • Open Source

Wybór gotowej technologii z możliwością dopasowania jej do potrzeb firmy to opcja, która leży pomiędzy abonamentem a rozwiązaniem dedykowanym.

Porównanie platform

Ostatnia czynność, którą należy wykonać przed wyborem najlepszej platformy B2B, to porównanie platform. Może wydarzyć się tak, że kilka z nich będzie odpowiadało potrzebom Twojego biznesu. Dlatego wyróżniliśmy kilka najważniejszych elementów, które warto brać pod uwagę przy wyborze rozwiązania e-Commerce B2B.

Jeśli w zakresie funkcjonalnym platformy, których wybór rozważasz są podobne, to warto zweryfikować, kto za nimi stoi. Precyzyjniej mówiąc: jaka firma wdraża konkretne rozwiązanie? Jak duże doświadczenie posiada? Czy jest producentem czy zajmuje się implementacją zewnętrznych narzędzi? Jak wygląda wsparcie w zakresie wdrożenia, utrzymania i ewentualnego rozwoju platformy? Decydując o wyborze rozwiązania dotykającego tak strategicznie ważny obszar, jakim jest sprzedaż, powinieneś szukać stabilnego i pewnego partnera biznesowego.

Jeżeli jesteś w trakcie transformacji cyfrowej, to na pewno Twoją firmę czeka wdrożenie, lub już został wdrożony, szereg rozwiązań informatycznych. Platforma e-commerce B2B powinna być zintegrowana z systemem ERP, CRM lub WMS, tak, aby wszystkie informacje mogły być aktualizowane na bieżąco w sposób automatyczny. Dzięki temu nieścisłości pomiędzy nimi nie będą występowały.

Wersja mobilna dla e-sklepu to must have każdej firmy, która chce sprzedawać online. W Polsce laptop to najczęściej wskazywane urządzenie, z którego internauci dokonują zakupów. Kolejnym jest smartfon – aż 76% korzysta z mobilnej strony sklepu. Warto wziąć to pod uwagę przy projektowaniu swojej platformy B2B i zadbać o interfejs, aby był przyjazny użytkownikom i zachęcał do pozostania na stronie. Jednocześnie panel administracyjny powinien być równie przystępny, tak, aby pracownicy mogli z łatwością zarządzać sklepem.

Podsumowanie

Wybór idealnej platformy B2B, dopasowanej do Twojego biznesu, nie należy do najprostszych. Dzięki powyższym wskazówkom będziesz w stanie podjąć najlepszą decyzję, a sklep internetowy pozwoli rozwinąć Twoją firmę bardziej, niż do tej pory.

Julia Wlazło